Оперативная поставка новостей Луганска и Луганской области, шахтерского края, расположенного в восточной части Украины - Донбассе (Донецком бассейне).
Главные рекомендуемые рубрики: новости города Луганска и всей луганской области, общественная жизнь областного центра, деловые и торговые отношения бизнеса и услуг. новости Украины, России и всего мира,
новости всемирной сети интернет, новости шоу-бизнеса и жизни знаменитостей, интересные новости общества, видео новости.
1
Главное средство массовой информации о самом главном в жизни края.
Луганские новости
Луганские новости:
Мертвые договоренности и железный занавес, - нардепы о Донбассе
Що означає порушення режиму тиші на Донбасі? Чи потрібно Україні повертати військових на позиції, які були до "перемир’я"? Чи варто відмовлятися від Мінських угод? Як на це може відреагувати Росія? На ці запитання "Цензор.НЕТ" відповіли представники різних фракцій Верховної Ради.
***
Одним із найбільш резонансних питань для України залишається ситуація на Донбасі. Тут знову неспокійно – вороги обстрілюють українських вояків з мінометів та снайперської зброї. Гинуть наші військові. Днями президент Володимир Зеленський дав завдання міністру оборони Андрію Тарану та головнокомандувачу Збройних сил України Руслану Хомчаку терміново встановити винних у загибелі трьох українських військовослужбовців на підконтрольній Україні території Донбасу під Новолуганським. Вони підірвалися на міні чи іншому вибуховому пристрої. Зеленський встановив строк виконання - десять днів. Також доручив перевірити всі мінно-вибухові загородження на дорогах і шляхах сполучення в зоні проведення ООС.
Паралельно свої пропозиції щодо вирішення ситуації на Донбасі знову почали вносити парламентські фракції. "Європейська Солідарність" вимагає повернути українські підрозділи на позиції, на яких вони були до розведення військ, а контрснайперські групи - на лінію зіткнення. Також депутати "ЄС" хочуть побачити міністра оборони у Верховній Раді на годині запитань до уряду та розпитати його, чому наших військових штрафують за постріли у відповідь. Про це в понеділок на Погоджувальній раді ВРУ заявив Петро Порошенко.
А фракція "Голос" продовжує наполягати на відмові від Мінських угод. У своїй офіційній заяві пояснюють: із Кремлем треба говорити "лише мовою політичного тиску та військової потужності".
Правда, президент Росії Володимир Путін теж не мовчить і передає Україні черговий "привіт". "Донбасс мы не бросим, несмотря ни на что", - обіцяє на закритій зустрічі із головними редакторами ЗМІ Росії, фрагмент якої "випадково" потрапив у російську пресу.
"Цензор.НЕТ" поговорив із народними депутатами фракцій "Європейська Солідарність", "Батьківщина", "Голос" та "Слуга народу" про те, як Україні реагувати на нові виклики у питанні окупованих територій Донецької та Луганської областей.
"ТАРАН ПОНАД РІК НА ПОСАДІ. А ЧИМ ЗАЙМАЄТЬСЯ? "ВІЙНОЮ" З ХОМЧАКОМ"
- Я, як ветеранка, внаслідок свого досвіду є радикальною людиною. Тому завжди підтримую ініціативу, щоб наші війська були залучені по максимуму, - говорить народний депутат від "Європейської Солідарності" Яна Зінкевич.
Росія відтворює формат холодної війни, мертві мінські домовленості, залізна завіса в ОРДЛО, - нардепи про ескалацію конфлікту на Донбасі 01
– Зараз на Донбасі відбувається ескалація конфлікту. Звісно, якщо Україна поверне на позиції військових, можемо отримати реакцію у відповідь з того боку. Але потрібно розуміти: якщо ми не будемо нічого робити, то ця млява війна триватиме ще довше. Хоча її сьогодні уже і млявою назвати не можна, тому що постійно гинуть наші військові – з початку року уже 13 загиблих. Це дуже велика кількість. Тому бездіяти ми уже не можемо. А як інакше?! Треба сидіти тихо, як миші, роблячи вигляд, що все нормально, коли вони укріпляються на своїх позиціях?! Ні, ми не можемо собі такого дозволити! Росіяни просто так не зупиняться. Вони розуміють тільки метод сили.
Путін знову привертає увагу своїми заявами. Слова про те, що вони не покинуть Донбас – це черговий сигнал. Правда, він адресований не стільки нам (тут і так все зрозуміло), а місцевим жителям, які проживають на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей. Грубо кажучи, як кілька років тому Дмитро Медведєв, перебуваючи в Криму, сказав: "Грошей немає, але ви тримайтеся". Так от це такий самий знак: ми будемо вас підтримувати, нікуди не подінемося.
Особисто я підтримую ідею про відмову від Мінських угод. Вони мені ніколи не подобалися. Мінські угоди для України – це вже "глухий кут". Той же Офіс президента та й сам Зеленський спочатку були їхніми противниками, потім сподівалися: завдяки їм, "зазирнувши в очі Путіну", вдасться багато чого зробити. Як то, наприклад, обмін полоненими. Але, як ми бачимо, так вдалося врятувати лише частину людей. А останні пів року тут не відбувається ніяких зрушень. Думаю, владі пора задуматися стосовно ефективних та нових засобів, як це вирішувати. А що ми зараз бачимо? Іноді мені здається, що президент взагалі не думає про те, що відбувається на Донбасі. У деякі питання краще б він взагалі не втручався. Бо після того стає лише гірше. У окремих ситуаціях ще й ганебно, як по загиблому розвіднику Ярославу Журавлю, батько якого подав заяву про злочин Зеленського.
Як ви знаєте, наша фракція пропонувала викликати міністра Тарана на годину запитань до уряду. Що б я особисто у нього запитала? Я не впевнена, що взагалі хочу це робити. Людина понад рік на посаді. А чим займається? "Війною" із Хомчаком. Це те саме, що "есбеушники" замовляють один одного. Просто абсурд! Тому сумніваюсь, що він може надати мені якісь конкретні відповіді. Що стосується фракції загалом, то у нас є компетентні фахівці, які знають, як правильно поставити питання, щоб вони потім позитивно звучали у міжнародній сфері. Бо для нас є дуже важливою підтримка партнерів. Якщо ми у безпековому плані її втратимо, то наслідки можуть бути дуже поганими.
Народний депутат "Голосу", секретар Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко погоджується, що повернення підрозділів ЗСУ на конкретні ділянки розведення одразу призведе до загострення ситуації в цих районах:
Росія відтворює формат холодної війни, мертві мінські домовленості, залізна завіса в ОРДЛО, - нардепи про ескалацію конфлікту на Донбасі 02
- Крім того, виникає питання в доцільності повернення саме на ці позиції, оскільки обстановка там могла вже змінитися. Військові краще розуміють на місцях, які позиції їм потрібно зайняти. Ще на попередній Погоджувальній раді в парламенті два тижні тому я заявляв про необхідність Міністерству оборони скасувати накази, які стосуються заборони проведення розвідки та контрснайперської боротьби. Про необхідність вжиття таких заходів у понеділок наголошував також Петро Порошенко.
"ЄС" заявляє, що хоче заслухати Тарана. А ми уже тривалий час не можемо отримати чіткої відповіді від нього, чому у нас не реформується армія, чому зірване державне оборонне замовлення, чому не запрацював Закон України "Про оборонні закупівлі", чому зірвана підготовка підзаконних актів на виконання цього закону, з огляду на те, що Міністерству оборони надавалось достатньо часу на виконання цих завдань з урахуванням їхніх прохань? Аналізуючи роботу Міноборони, ми можемо побачити, що у міністра є час на внутрішні конфлікти з Генштабом, зокрема позиватися до судів, але чомусь нема часу на вирішення питань стратегічного планування.
Загострення на Донбасі - це знак від Путіна, який означає: якщо в Україні не будуть виконуватися вимоги Росії та вестиметься внутрішня політика, спрямована на послаблення впливу проросійських політичних сил, то відразу відбуватиметься ескалація конфлікту. Путін ніколи не залишить Донбас. Росія використовує всі свої можливості й важелі там, де здатна впливати. А робити це вона може через військову політику. Дипломатія підкріплюється тільки військовою силою. Нам потрібно розуміти, що в таких умовах нам жити ще довго. І загострення ситуації на фронті траплятимуться зокрема тому, що Мінські домовленості "мертві". Ми повинні бути до цього готові.
Альтернативою "Мінську" має стати новий формат, до якого потрібно долучати підписантів Будапештського меморандуму як тих, хто гарантував нам безпеку. За столом переговорів повинні сидіти США, Велика Британія, Франція, Німеччина, Україна та Росія і вирішувати це питання не на рівні Мінських угод, а в рамках питання європейської та світової безпеки. Необхідно піднімати це на найвищий рівень. Теперішній формат із залученням ОБСЄ, Росії, яка намагається зробити себе посередником в перемовинах і легімітизувати так звані "ЛНР та ДНР", не є дієвим.
У "Батьківщині" теж називають Мінські угоди "мертвими".
- Ми не вперше робимо таку заяву. Одразу після підписання Мінських угод звертали увагу, що вони порожні, - наголошує народний депутат Сергій Євтушок.
Росія відтворює формат холодної війни, мертві мінські домовленості, залізна завіса в ОРДЛО, - нардепи про ескалацію конфлікту на Донбасі 03
– По-перше, незрозуміло, у якій черговості виконуються дві її складові – безпекова та політична. По-друге, там немає жодного слова про Крим. А я нагадаю, що і на півострові, і на Донбасі у нас один агресор – це Російська Федерація. Так, ми бачимо, що на окупованих територіях у Луганській та Донецькій областях ватажки самі себе попризначали здійснювати там управління. Але прекрасно розуміємо: самостійно вони рішення не ухвалюють. За них це робить Кремль – Путін та його найближчі соратники, які опікуються українським питанням. Треба не забувати, що саме Путін розпочав та продовжує війну в Україні.
Що ми в "Батьківщині" думаємо про пропозицію Порошенка про повернення військ на позиції? Ми чітко розуміємо: потрібно рухатися іншим шляхом – повертатися до Будапештського меморандуму та до посилення санкцій. Водночас апелювати до наших партнерів, щоб на основі міжнародного законодавства добитися виконання тих умов, які дадуть можливість зупинити бойові дії у Луганській та Донецькій областях та продовжити переговорний процес. Ми маємо вимагати від країн, які підписували Будапештський меморандум, виконання його положень. Там чітко прописано, хто нам гарантував безпеку.
Ви ж знаєте, що у "Батьківщини" є свій чіткий стратегічний план, як крок за кроком іти до миру на Донбасі. А от Верховний Головнокомандувач ЗСУ Зеленський його не має. А час іде. Україна продовжує втрачати своїх бійців на Донбасі. Тому ні про яке перемир’я не можна говорити.
"РОСІЯ ЙДЕ НА ЗАГОСТРЕННЯ СИТУАЦІЇ НА ДОНБАСІ, ТОМУ ЩО УКРАЇНА ЇЙ НЕ ПОСТУПАЄТЬСЯ"
У фракції "Слуга народу" заспокоюють: ситуація на Донбасі під контролем.
- Звичайно, відбуваються провокації, йде загострення конфлікту. Але зараз наші військові знаходяться на своїх позиціях. Ми бачимо прицільну увагу президента Зеленського до цих подій. Зокрема у питанні додатково з’ясування, як так сталося, що ми втрачаємо наших воїнів, - зазначає народний депутат СН, заступник голови Комітету ВРУ з питань національної безпеки Мар’яна Безугла.
Росія відтворює формат холодної війни, мертві мінські домовленості, залізна завіса в ОРДЛО, - нардепи про ескалацію конфлікту на Донбасі 04
– Чому на Донбасі порушення режиму тиші? Це комплексне питання. Частково це пов’язано із певною принциповою позицією України щодо методів діяльності Росії всередині нашої країни та агентів впливу країни-агресора. Крім того, в ці дні відбуваються засідання Тристоронньої контактної групи щодо врегулювання ситуації на Донбасі, де ми також бачимо те чи інше блокування певних питань, не зважаючи на те, що з боку України були виконані домовленості, які ми маємо після останнього Нормандського формату. Це зокрема такі прості речі, як інфраструктурна підготовка КПВВ (контрольних пунктів в’їзду-виїзду. – О.М.), які не дають відкрити. Це допуск туди Місії Червоного Хреста – абсолютно гуманітарне питання, яке не реалізовується. Також проблема постачання в ту зону продукції, яке не вирішується роками. Україна демонструє готовність та мирний підхід в цьому плані, але Росія усе блокує.
Звісно, сьогодні нам треба думати, що потрібне певне переформатування Мінських домовленостей. Але це можливо лише у Нормандському форматі (чи якомусь наближеному до нього), коли рішення ухвалюються на рівні керівників світових держав. Поки що ми можемо працювати у нинішньому діапазоні. Ми постійно ведемо роботу з дипломатичного вирішення ситуації за мирним сценарієм. Відповідні компетентні відомства опрацьовують усі можливі варіанти. Не забувайте, що ведеться робота, щоб відбулася зустріч у Нормандському форматі глав держав.
Щодо повернення наших військових на позиції, які були до перемир’я – говорімо ширше: це і Дебальцеве. Бо коли підписувалися Мінські угоди, у нас були зовсім інші позиції. Де-факто вони не виконуються. Не хочу коментувати технічні речі – щодо повернення снайперів. Але вважаю: усе, що потрібно, там є. Не варто продукувати міфи, що ми не застосовуємо ті чи інші засоби.
Колега Мар’яни Безуглої по фракції Микита Потураєв теж обурюється з приводу пропозиції "Європейської Солідарності", яку озвучив Петро Порошенко:
Росія відтворює формат холодної війни, мертві мінські домовленості, залізна завіса в ОРДЛО, - нардепи про ескалацію конфлікту на Донбасі 05
- Такі заяви не варто робити тим людям, які свого часу їхали в Мінськ підписувати мирні угоди на тлі важких поразок. Точно не їм розказувати, що робити нам та президенту Володимиру Зеленському. Чудово відомо: на тих ділянках, де війська розведені, зберігається режим тиші. Дійсно, десь за сто метрів від цієї межі є зони, де стріляють із різних видів зброї. Але повторюся: в цілому зберігається режим тиші. Це уже краще, аніж нічого.
Якщо говорити про ситуацію на окупованих територіях Луганської та Донецької областей загалом, ясно, що вона погіршується. Як тільки стало зрозуміло, що обстріли носять системний характер, президент Зеленський більш активно включився у процес разом із військовим керівництвом нашої держави. Очевидно, що Росія йде на загострення ситуації, тому що Україна їй не поступається. Це не пов’язано лише із закриттям "медведчуківських" телеканалів, бо почалося до рішення РНБО про санкції щодо Тараса Козака та Указу президента. Україна не поступилася у питанні включення Медведчука у процес обміну утримуваних осіб. Немає поступок з боку нашої країни і в інших питаннях. Ми сьомий рік живемо у війні. Весь час відбуваються такі "гойдалки", які Росія постійно намагається розхитати – то вони на певний час затихають, то знову активізуються. Звична для них тактика за останній час.
Заклик до відмови від Мінських угод – це політична заява. Така уже стара тема, яку "Голос" знову використовує у своїх заявах. Ви ж пам’ятаєте, що на самому початку конфлікту збирався так званий Женевський формат, до якого були залучені США. Але це був єдиний раз. А реалізація Нормандського формату уже відбувається в рамках Мінського процесу. Тобто вони існують не окремо один від одного, а пов’язані між собою. У політиці треба бути реалістами і розуміти: робити якісь надто різкі кроки без головного союзника США, це не дуже розумно. Такі перемовини мають бути серйозно обґрунтовані. Думаю, в адміністрації президента Джо Байдена поки навіть немає можливості їх підтримувати. Тому що вона ще не почала працювати на повну потужність. Особисто я вважаю, що було б добре, якби з часом Америка долучилася до процесу переговорів. Однак тут же є інша сторона: а взагалі яке майбутнє відносин демократичних країн світу із Російською Федерацією? Це теж пов’язані питання. Навіть візит Жозепа Борреля (високого представника ЄС із питань закордонних справ і політики безпеки. – О.М.) продемонстрував, що Росія сама відокремлюється від цивілізованих світових країн та розриває із ними усі стосунки, окрім економічних, у яких вона, звичайно, зацікавлена до смерті. РФ продовжує політику дестабілізації країн не лише Європи. Відверто про це говорить вустами міністра закордонних справ Сергія Лаврова. Вони самі фактично відтворюють формат "холодної війни". Росія може пустити "залізну завісу" через окуповані райони Донецької та Луганської областей та на умовній межі із окупованим Кримом. Тоді про які формати взагалі можна буде говорити?! Ні про які. Ось, у чому річ. Тому ми маємо розглядати наші питання завжди у більш ширшому контексті, аніж просто відмова від тих чи інших угод.