11.04.2006 07:31
Звернення голови Луганської облдержадміністрації до Президента, ВР, КМ, i КС
ЛОДА
У 2004 році в Україні пройшла перша черга конституційної реформи – перехід від президентсько-парламентської республіки до парламентсько-президентської. Наступна черга повинна була стосуватися органів місцевого самоврядування, але приспинилася і жодних кроків в цьому напрямку зроблено не було. Тому, після законного обрання 26 березня 2006 року місцевих рад, створилася ситуація, яка не відповідає Конституції України. Враховуючи те, що згідно ст. 119 Конституції України місцеві держадміністрації на відповідних територіях забезпечують виконання законів та Конституції України, голова Луганської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль надіслав звернення до Президента України про невідповідність деяких положень Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” Конституції України:
„Вельмишановний Вікторе Андрійовичу!
Обрання місцевих рад за Законом України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" 26 березня 2006 року створило ситуацію, при якій порушується конституційне право територіальних громад на представництво їх інтересів в органах місцевого самоврядування на рівні області та району.
За попередніми результатами виборів депутатів Луганської обласної ради в цьому представницькому органі місцевого самоврядування немає жодного представника територіальних громад Антрацитівського, Краснодонського, Лутугинського, Міловського, Новопсковського та Попаснянського районів. Територіальні громади міст: Антрацита, Брянки, Первомайська, Рубіжного, Біловодського, Білокуракинського, Кремінського, Марківського, Новоайдарського, Сватівського, Слов'яносербського та Троїцького районів представлені в обласній раді лише одним депутатом кожна. Із числа обраних 3 депутати взагалі не мають ніякого відношення до територіальних громад Луганської області, оскільки є членами територіальної громади міста Києва. У той же час територіальну громаду міста Луганська в обласній раді представляють 70 депутатів зі 120 обраних, що складає 58 відсотків. За таких обставин фактично порушується конституційне право більше як 235 тис. членів територіальних громад на представництво їх інтересів в обласній раді.
Аналогічні проблеми виникають на рівні районних рад щодо представництва інтересів членів міських, селищних та сільських громад у цих представницьких органах місцевого самоврядування.
Іншою проблемою є обрання за партійними списками до міських, селищних та сільських рад депутатів, які не є жителями відповідних адміністративно-територіальних одиниць та відповідно членами територіальних громад.
Причинами цього є невідповідність Закону України від 06.04.2004 № 1467-ІV „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" Конституції України та Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні".
Частиною першою ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування визначено як право територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Аналогічне визначення місцевого самоврядування міститься в частині першій ст.2 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні".
Згідно із частиною четвертою ст. 140 Конституції України районні та обласні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст. Аналогічне визначення районних і обласних рад міститься в частині другій ст. 10 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні".
Зазначені норми виходять з принципу представництва, який базується на належності осіб до територіальних спільнот - громад. У зв'язку із цим особа, яка не належить до територіальної громади, не може брати участь в управлінні її справами, а тим більше представляти громаду в інших органах. Вважаємо, що порушення цього принципу ставить під сумнів легітимність обраних місцевих рад.
З метою усунення порушень Конституції просимо Вас, вельмишановний пане Президенте, як гаранта додержання Конституції України, прав і свобод людини й громадянина скористатися своїм правом на конституційне подання до Конституційного Суду України про визнання положень Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", що визначають порядок виборів депутатів місцевих рад, не встановлюючи обов'язкову умову щодо належності їх до відповідних територіальних громад, такими, що не відповідають Конституції України”.
Подібні звернення голова Луганської облдержадміністрації надіслав до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Конституційного Суду України.
До Верховної Ради Геннадій Москаль звернувся з пропозицією щодо внесення змін до Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" з метою приведення його положень у відповідність до Конституції України.
До Кабінету Міністрів України губернатор Луганщини вніс пропозицію щодо ініціювання відповідного подання до Конституційного Суду України.
|
стоит развить и в отношении губернаторов - губернатором может быть только представитель области, а не приезжий (как г-н Москаль).